Ukryła tysiące dzieci w trumnach – jej sekret wyszedł na jaw, gdy została aresztowana

Ukryła tysiące dzieci w trumnach – jej sekret wyszedł na jaw, gdy została aresztowana

czwartek, 22 grudzieñ 2016

Irena Sendlerowa urodziła się w 1910 roku w Warszawie. Miała tylko 7 lat, gdy jej ojciec, lekarz, zmarł na tyfus, jednak wciąż miał czas, aby nauczyć jej czegoś ważnego: pomagania ludziom w potrzebie.

Irena poszła w ślady ojca i została pielęgniarką. Później pracowała jako pracownica socjalna w Komitecie Pomocy Społecznej, pomagając rodzinom w potrzebie.

W tym czasie Żydzi byli prześladowani i Irena, chociaż sama była katoliczką, postanowiła im pomóc.

W czasie Drugiej Wojny Światowej w Warszawie znajdowało się największe getto żydowskie, w którym przetrzymywano około 400,000 osób, i w którym choroby i głód zbierały plony.

Irena, jako oddana pomocy kobieta, nie mogła znieść tej sytuacji, więc dołączyła do tajemnej organizacji Żegota, która zajmowała się pomocą Żydom w okupowanej przez Niemców Polsce, często narażając przy tym własne życie.

Irena zaczęła pomagać żydowskim dzieciom uciekać z tego piekła. Ale wielu rodziców nie chciało zostawić dzieci, mimo dobrych intencji organizacji. Bali się.

Jednakże, jeśli nie zrobili tego, czekała je śmierć w obozach koncentracyjnych.

Aby uratować dzieci, sekretna organizacja udawała, że są one chore, aby zabrać je na leczenie i wyciągnąć z getta. Z czasem jednak kontrole stały się silniejsze i musieli zmienić metodę. Zaczęli więc wywozić je w koszach na śmieci, walizkach, a nawet trumnach.

Dzięki niej, ponad 2500 dzieci zostało uratowanych i bezpiecznie ukrytych.

Jednak los nie był dla niej łaskawy i została złapana przez Nazistów, którzy torturowali ją w więzieniu; złamali jej obie ręce, aby zmusić ją do mówienia. Ale Irena, pomimo cierpień, nic nie powiedziała. Została skazana na śmierć.

Lecz tym razem przeznaczenie postanowiło jej pomóc.

Pomógł jej żołnierz, któremu zapłaciła za pomoc w ucieczce. Od tej chwili żyła pod innym nazwiskiem, ale nigdy nie przestała pomagać innym.

Pod koniec wojny Irena, która zapisała nazwiska wszystkich uratowanych dzieci, była w stanie przekazać listę organizacji, która zajmowała się łączeniem rodzin.

Jej życie potem było szczęśliwe, wyszła za mąż i miała trójkę dzieci.

Umarła w wieku 98 lat po otrzymaniu izraelskiego tytułu honorowego w 1964 roku. Zawsze mówiła, że nie robiła tego sama, było jeszcze dwadzieścia osób takich, jak ona.

Niektórzy potomkowie ocalonych dzieci odwiedzili ją, aby podziękować za pomoc przodkom.

Irena była cudowną kobietą i zasługuje na to, aby na zawsze pozostać częścią historii dzięki wspaniałym aktom odwagi, których dokonała.

Nie zapomnij podzielić się tą historią, aby wszyscy poznali panią Irenę.

8 zdjęć rodzin, które udowadniają, że genetyka potrafi być myląca

Fryzjer powiedział rudemu mężczyźnie, aby zapuścił brodę i to zmieniło jego życie

Kangur jest zbyt szybki i łamie mu szczękę, nim on może wystrzelić

Kobiecie towarzyszy jej pies, z którym robi niesamowite show

Kochana psia mama interweniuje w samą porę, ratując odrzucone prosiątko

Dziewczyna zaczyna kopać psa na plaży, natychmiast tego żałuje